Основні цілі роботи клубу:

1. Розвиток і збереження культурних традицій - історія роду, сім'ї; фольклорні та сімейні свята, фольклорні ігри; ремесла.
2. Інтеграція - возз'єднання сімей: сімейна творчість, сімейний туризм, сімейні проекти.
3. Ефективна взаємодія між батьками і дітьми на всіх рівнях (в т.ч. емоційному та тілесному) рівнях, вміння разом знаходити вихід зі складних ситуацій: спільні заняття рухомими іграми, фізкультурою і спортом.

Болі в животі у дитини — так нешкідливий найпоширеніший симптом?

Біль у животі, мабуть, один з найпоширеніших видів болю. При переїданні і отруєння, при місячних і апендициті, при запаленні печінки і підшлункової — одним із симптомів буде цей вимотуючих дискомфорт в утробі.


І якщо для нас, дорослих, розуміють і вміють сформулювати, що саме нас турбує, больові сигнали — це нагадування про необхідної допомоги організму, то як зрозуміти, що турбує малюка? Про це ми сьогодні і поговоримо.


Якщо дитина скаржиться на болі в животі, приділіть цьому належну увагу!

Мама, у мене живіт болить!

Добре, якщо ребятенок може хоч так сформулювати свою проблему. З немовлятами доведеться ґрунтуватися на непрямих ознаках — плаче, підтискає ніжки, згинається. Малюки-дошкільнята зазвичай показують на область в районі пупка. Старші діти вже здатні описати характер болю.


Попросіть дитини, якомога детальніше описати, що його турбує.

Якщо маленький пацієнт готовий пов'язано викласти суть проблеми, проводимо слідство:

 • Коли виникло відчуття болю? Воно виникло вперше або турбувало і раніше?
 • Який характер болю? Вона тягне, ріжуча, колікоподібний? Короткочасна або постійна?
 • Локалізація больових відчуттів — навколо пупка, у підребер'ї, в клубової області? Біль внизу живота або надчеревна?
 • З чим пов'язане посилення болю? З прийомом їжі, з сечовипусканням або випорожненням?
 • Вимірюємо температуру малюкові і звертаємо увагу на колір шкірних покривів. Блідість, підвищена або занадто знижена температура, нудота, блювота — серйозний привід викликати лікаря!


  Блювота може стати причиною зневоднення організму. Недолік рідини може призвести до серйозних наслідків. Вода бере участь в усіх процесах, що відбуваються в організмі дитини. Також вода бере безпосередню участь у процесі травлення і виведення з клітин тіла непотрібних і небезпечних речовин. Щоб уникнути процесу дегідратації необхідно давати дитині пити кожні 1015 хвилин. А щоб вода як слід засвоювалася давати її слід невеликими порціями. При сильному ступені зневоднення на допомогу приходить спеціальний препарат «Регідрон».

  Захворювання, при яких одним з явних симптомів є біль у животі

  На жаль, болячок, дають таку картину, дуже багато. Умовно їх можна розділити на чотири великі підгрупи. Почнемо по порядку.


  Гострі шлунково-кишкові захворювання
 • Ентероколіт. Хвороба, що викликається кишковою інфекцією, що вражає найчастіше немовлят і дошкільнят. Супроводжується проносом, здуттям живота, блювотою і підвищенням температури. Біль локалізується навколо пупка і внизу живота.
 • Ентероколіт найчастіше зустрічається у немовлят.
 • Дизентерія. Гострий початок хвороби характеризується лихоманкою, блювотою, проносом з кров'ю і слизом. Біль у животі помірна, локалізується в районі товстого кишечника.
 • Глисти. Скупчення гельмінтів в кишковому просвіті дає інтенсивну біль в області пупка, нудоту, слинотечу, відсутність апетиту.
 • Гострий гастрит. Частіше «нападає» на діток шкільного віку. Похибки в меню, недоброякісна їжа, випадкові перекуси, і ось — біль в епігастральній ділянці, сухість у роті, відчуття розпирання всередині живота, нудота і загальна слабкість.
 • Якщо ви хочете, щоб у дитини не було захворювань ЖК тракту, стежте за режимом її харчування. Перекуси повинні бути правильними.
 • Черевний тиф. Тьху-тьху-тьху, але для загального розвитку. В наявності всі ознаки інтоксикації, гіпотонія, брадикардія, загальмованість. Біль носить розлитий характер по всьому животу. Рідкий пронос зеленого кольору.
 • Захворювання органів, розташованих в черевній порожнині
 • Апендицит. Більш характерний для дітей шкільного віку. Спочатку біль локалізується навколо пупка, потім малюк приймає характерну позу, лежачи на правому боці, з підведеними до живота ногами.
 • Кишкова інвагінація. У малюків до року може відбутися впровадження одного з сегментів кишечника в інший. Малюк різко скрикує, блідне, плаче. Основним симптомом є блювота — спочатку з домішкою жовчі, потім кишковим вмістом з характерним каловим запахом.
 • Заворот кишок. Небезпечний для немовлят перших 6 місяців життя. Раптовий біль в животику видно з крику, плачу і асиметрії черевної стінки крихти. Порушується затримка стільця і газів, артеріальний тиск знижений.
 • Якщо дитина голосно плаче і у нього спостерігається асиметрія черевної стінки, можливо, у нього перекрут кишок.
 • Гострий холецистит. Починається з різкого підйому температури (до 39-40°С), гострого болю в правій верхній частині живота, іноді віддає в праву руку. Язик обкладений сіруватим нальотом, блювота з домішкою жовчі.
 • Урологічні захворювання
 • Пієлонефрит. Гостре початок характеризується підйомом температури і ознаками інтоксикації. Біль відчувається загальної, тупий, по всьому животі і попереку.
 • Ниркова коліка. Частіше спостерігається у швидкозростаючих, астенічних діток. Зміщення нирки вниз провокує перегин сечоводу, що дає різку біль в попереку і у всьому животі, нудоту, блювоту.
 • Ниркові кольки найчастіше турбують худеньких швидкозростаючих діток.
 • Сечокам'яна хвороба. Дитина неспокійна, намагається сісти, згорбившись на ліжку. Черевна стінка напружена. Біль посилюється під час сечовипускання.
 • Хвороби органів, розташованих поза черевної порожнини
 • Ангіна. У малюків часто супроводжується колікоподібним болем у животі.
 • Скарлатина, кір і дифтерія. На початку захворювання можуть давати картину, схожу з апендицитом, з різким болем у правій частині живота.
 • Щоб діти не хворіли на скарлатину і дифтерію, вчасно ставте необхідні щеплення.
 • Коклюш. Хвороблива передня черевна стінка є наслідком перенапруги м'язів живота при затяжних нападах кашлю.
 • Цукровий діабет. Захворювання може періодично давати картину подразнення очеревини з блювотою, забарвленої кров'ю. Живіт напружений, з рота запах ацетону.
 • Болі в животі психогенного характеру. Це те саме — «як тільки в школу, у нього живіт болить». Не поспішай звинувачувати малюка в симуляції. Приступоподібні болі, нудота, блювота, мігрені можуть виявитися закликом про допомогу занадто емоційного і ранимого дитенка.
 • Болі в животі у школярів можуть виникати на нервовому грунті.

  Гострий живіт

  Увага! Цю біль у животі малюка ти навряд чи з чимось сплутаєш — різка, несподівана, часто нестерпна навіть для дорослої людини. Передня черевна стінка неприродно напружена, проявляється пітливість та підвищується температура.

  Гострий живіт є симптомом багатьох серйозних пошкоджень органів черевної порожнини. Апендицит, прорив виразки шлунка, травматичний розрив кишечника можуть дати саме таку картину.


  Негайна госпіталізація при симптом гострого живота не обговорюється!


  При підозрі на апендицит госпіталізація обов'язкова.

  Функціональна біль у животі. Як допомогти малюкові?

  У випадку абсолютної впевненості в тому, що дискомфорт у животі дитини не пов'язаний з якими-небудь органічними порушеннями, справляємося з цією бідою будинку.


  З приводу кольок у пузике у новонародженого перших трьох місяців життя, доктор Е. О. Комаровський радить не панікувати, вважаючи це фізіологічною нормою. Щоб допомогти малюкові відригнути зайвий, заглоченный разом з їжею, повітря, потрібно кілька хвилин потримати його вертикально стовпчиком. Можна покласти малюка животиком на коліна або грілку (температуру перевіряємо внутрішньою стороною зап'ястя!), погладжуючи його по спинці.


  Грілка з вишневими кісточками надає заспокійливу дію, знімає біль.

  У діток постарше функціональна біль у животі зазвичай пов'язана з похибкою в харчуванні — незвичний продукт, переїдання, занадто важка або жирна їжа.


  Ці порушення режиму можуть призвести як до проносу (що ми вже обговорювали в окремій статті), так і до запору.

  Як зрозуміти, що дитина страждає запором, і яка необхідна частота стільця для дітвори різного віку?

  Якщо стосовно немовлят думки педіатрів практично єдині — дитина, що знаходиться на грудному вигодовуванні какає 2-7 разів в добу, то у дітлахів постарше не все так однозначно. Багато доктора, той же Комаровський, дотримуються думки, що якщо малюк ходить «по-великому» три рази в тиждень, але не відчуває при цьому дискомфорту, то нічого страшного в цьому немає. Але якщо він «мучиться животом», не може покакати, подовгу сидить в туалеті — то це серйозний привід переглянути меню маленького страждальця.


  Якщо у дитини спостерігаються регулярні проблеми з травленням, необхідно кардинально переглянути його меню.

  Порадившись з лікарем, можна допомогти малюкові переварити «важку» їжу за допомогою ферментних препаратів («Креон» тощо) З знеболюючих препаратів — но-шпа, парацетамол, ібупрофен.


  При психогенному характер болю в животі намагаємося створити в будинку спокійну, доброзичливу атмосферу. Але, в той же час, не акцентуємо зайву увагу на болячки — недовірливий дитина може стати ще більшим іпохондриком.

  Думки мам про болі в животі у малюків

  Тетяна, мама Єгора (2,5 місяці):


  «Дівчатка, нам відео з уроками доктора Комаровського дуже допомагає! Єгорка з газиками мучився з першого дня. Плакав і вдень, і вночі, ніжки до животика підтисне і голосить. І я разом з ним. Думала, так що ж я за мати така, що своєї кровиночки допомогти нічим не можу?! Малюкові, мабуть, ще й моя істеричність передавалася.


  А як тільки я зрозуміла, що кольки у малюків – це норма, всі якось і утворюватися стало. Коли потримаєш-погладиш, коли на грелочку покладеш. Тут, до речі, є непогана стаття про ліки від кольок у немовлят. Мені дуже Плантекс подобається. Він на плоди фенхелю зроблений, з двотижневого віку малявкам дозволено».


  Христина, мама Антона і Сергія (8 років і 6 місяців)


  «А в мене старший — як раз з цих професійних «симулянтів», мовляв, все, в школу не піду, живіт розболівся. Сама-то розумію, важко йому зараз. Молодшенький народився, тут тобі і стрес, і ревнощі, і недолік уваги... Та ще немовля з животиком мучиться!


  Антошка, видно, сам собі вирішив, що у кого живіт болить, тому й уваги більше. Ох, і навоевалась я з ним! А потім зрозуміла, треба ласкою та хитрістю його «лікувати». Стала Сергійкові кропову водичку давати, а Антошику — то чай з ромашкою, то заспокійливих трав йому заварю. Кажу – ось, і тобі, і Сергійкові ліки від животика, щоб не хворів. І нагадувати частіше стала, що я його все також люблю».


  Наталя, мама Аліни (5 років)


  «У нас проблема. Як від бабусі приїдемо, все, з горщика не слезаем! І скільки вже казала-вмовляла, мовляв, у малявки ще ШКТ слабенький, не треба його перевантажувати вашою «здорової сільської їжею». Марно! «Ви там, у себе в місті, дітвору морите голодом!», і все тут...


  Ми зазвичай потім ферментами рятуємося, допомагають Алінці непогано, за пару днів від «сільської дієти» відновлюємося. Але щось мені Креон дорогуватий все-таки... Дівчатка, хто ще пробував? Як дітвора реагує? Як швидко діє? Побічних немає? Давайте, діліться досвідом!»


  Олена Бондаренко


  Категорії