Основні цілі роботи клубу:

1. Розвиток і збереження культурних традицій - історія роду, сім'ї; фольклорні та сімейні свята, фольклорні ігри; ремесла.
2. Інтеграція - возз'єднання сімей: сімейна творчість, сімейний туризм, сімейні проекти.
3. Ефективна взаємодія між батьками і дітьми на всіх рівнях (в т.ч. емоційному та тілесному) рівнях, вміння разом знаходити вихід зі складних ситуацій: спільні заняття рухомими іграми, фізкультурою і спортом.

Холодні руки і ноги при високій температурі — що це значить?

Дослідну маму цифрою 38 не налякати: початкові етапи лікування відпрацьовані до автоматизму. Але коли стовпчик ртуті впевнено повзе вгору, а руки і ноги навпаки холонуть...


Це страшний симптом якоїсь рідкісної хвороби або індивідуальна реакція організму? Як так виходить, що лихоманка наростає, а кінцівки крижані? Як допомогти?! Кутати і включати обігрівачі або відкривати кватирки? Викликати лікаря або почекати?


Так що ж робити?

Щоб не стушуватися в критичній ситуації, будемо зараз розбиратися.

Біла і червона лихоманки: що це таке?

Лихоманки (а на зрозумілій нам мові — підвищення температури вище 37°С) бувають білі (холодні) і червоні (рожеві, гарячі).

Червона лихоманка Біла гарячка
Колір шкіри Червоний, рожевий, на щоках — рум'янець. Блідий, губи можуть бути синюватого кольору.
Руки і ноги Теплі, гарячі. Холодні.
Загальний стан Дитина може бути бадьорий і веселий. Діти зазвичай пасивні, байдужі, не грають.Холодні кінцівки трапляються виключно при білій гарячці. Про неї і поговоримо.

Шановні мами і тата!

Не треба знущатися над психікою педіатра, заявляючи, що у малюка «біла гарячка». Біла гарячка, вона ж «делірій», а в просторіччі «білочка» — це інший стан. Воно виникає з-за різкого падіння рівня алкоголю в крові. Так що, зупинимося на терміні «біла гарячка» і щоб уникнути конфузів будемо використовувати його.

Навіщо організм включає режим охолодження?

Біла лихоманка — це коли у дитини температура, а ноги і руки холодні.


Механізм простий: температура піднімається і відбувається централізація кровообігу. За рахунок спазму периферичних судин збільшується приплив крові до життєво важливих органів (мозок, легені, серце тощо). А кінцівки стають холодними, т. к. їх обігрів зараз не є для організму важливим завданням.


Ручки треба зігріти.

Чим це небезпечно? Теплопродукція (виробництво тепла) посилилася за рахунок лихоманки. Тепловіддача (виведення зайвого тепла з організму) впала з-за спазму судин периферії. У підсумку малявка перегрівається ще більше.


Отже, завдання у нас дві: знижений підвищити, підвищений — збити. Працюємо!


Лариса (дитині 2 роки):


«У мого Семочка завжди так: температура під сорок, а руки і ноги — крижані. При цьому він не проявляє ніяких ознак хвороби: грається, сміється. Може, їсть тільки менше, ніж зазвичай. Не знала, що такий стан небезпечно, тому особливого страху не було. Жарознижуючий даю з періодичністю в 5 годин, обов'язково на ніч».

Як допомогти дитині впоратися з таким станом?

Всі дії — як при звичайній температурі. Гарячі руки/ноги або холодні — це питання друге. Виняток — див. пункт «Що дістати з аптечки».


Розбиратися, звідки температура взялася, вірусне захворювання або бактеріальне — всі ці танці з бубном залиште педіатрам.

А ми спокійно виконуємо наш «помогательный» алгоритм.


Першим ділом — режим і дієта!

Працюємо строго за Комаровським! Наша мета — прохолодний (відкриваємо кватирку або ставимо вікна в режим провітрювання) і вологий (зволожувач в допомогу) повітря. Немає зволожувача? Пару раз в день витирає пил і моєму підлоги в дитячій. Все для того, щоб дихати хворій дитині було приємно, а зайві градуси віддавати — легко.


При цьому не перетворюємо дитини в заморожений напівфабрикат.


Без вовняних шкарпеток, мабуть, не обійтися.

Видайте йому шкарпетки, улюблену піжаму, плед. Дорогоцінному людині повинно бути тепло. Інакше піт не утворюється, тепло не загубиться і стовпчик термометра не ворухнеться.


Щоб якісно пропотіти, дитині потрібно велику кількість рідини. Значить, будемо поїти. Компоти, морси, відвари, вода... Прикинулися папугою і пропонуємо, пропонуємо, пропонуємо.


Пити потрібно багато!
Навіть якщо не хочеться.
Щоб хвороба виходила.

Діти наполегливо вимагають вечерю? Погодуйте, але экономненько і легкою їжею.


Не просять їсти? Не перекладайте продукти! Дитячий організм зайнятий — він б'ється з ворогом і не може розтрачувати ресурси на травлення. Переможе дракона злісний вірус — сам є захоче, тоді і почастуєте. До бійцям Омону на спецзавдання дружини з лоточками не бігають? Тут той же підхід.


За посиланням дії батьків розписані до секунд.


Розтирати чи ні?

Той же Комаровський категоричний:


«Ні в якому разі!». Так, наші бабусі і мами діставали з заначки пляшку горілки і натирали нас дужче, ніж самовар до свята. Ніхто від цього не помер і «нормальні люди виросли» (с).


Тепер думаємо самі. Те, чим ми чадо натираємо, відмінно вбирається. Організму і так є чим зайнятися, отруєння спиртом (самогоном, горілкою) або кислотою (оцтом) не прискорить одужання.


Дитина потіє? Температура поступово спаде сама. Контролюємо процес, вчасно переодеваем в сухе і чекаємо. Чоловіків не травмуємо, спиртне не переводимо. Мама, відбирає у тата пляшку горілки з криком: «Тобі що для дитини шкода?!» — подивіться на це з боку.

До речі, дорослим такими масажами температуру не збивають ніколи, ви помітили? Цікаво, чому?


Для тих, хто чекає фактів — розрахунки і пояснення в коментарях до статті з форуму доказової медицини.


Хочете — обітріть водою кімнатної температури, головне — БЕЗ добавок.

Лана (дитині 1 рік і 3 міс):


«Нічого не розумію, височенна температура, а руки і ноги — просто холоднющі! Даю жарознижувальну, горілкою розтираю кінцівки, ще Но-шпу радили, але якось боязно».


Що дістати з аптечки?

Пильно подивіться спочатку на дитину, потім на градусник. Якщо при 38,5 °С син бадьоро грає і забігає в туалет «по-маленькому» не рідше, ніж зазвичай, з таблетками можна почекати.


Якщо навіть при 37,5°С він млявий, пасивний, незважаючи на всі ваші чайно-проветривательные маніпуляції, то варто покопатися в ящику з ліками. Кожен малюк індивідуальний, тому орієнтуватися треба на стан конкретної дитини.


А у фармацевтичному арсеналі у нас тільки парацетамол та ібупрофен. Коли і що нести з аптеки? Вивчаємо асортимент та відгуки.


Пам'ятайте, при «білій» лихоманці краще давати сиропи. Свічки через все того ж спазму судин не матимуть бажаного ефекту.

Оксана (дитині 2 роки і 8 міс.):


«Нам не допомагало нічого: ні растирки, ні свічки, ні сиропи від температури. Злякалася страшно. Довелося викликати швидку. Укол зробили, але теж допомогло не на довго. Що нас врятувало, так це звичайний аспірин».


А якщо судоми?

Таке підступність теж буває, особливо, коли висока температура 39 і є до цієї справи схильність (тобто судоми вже траплялися раніше чи хтось з батьків може пригадати подібні епізоди зі свого дитинства).


Згадаймо основи першої допомоги:

  • дитину покласти в безпечне місце і на бочок

  • Категорії